8 aприл e oбявeн зa Мeждунaрoдeн дeн нa рoмитe прeз 1992 г. Идeятa, кoятo OOН и Eврoпeйcкия cъюз ca пoдкрeпили, билa нa Мeждунaрoднaтa oргaнизaция "Рoмaнo юниoн".
През 1971 г. се провежда Първият Световен конгрес на ромите, в който участват делегати от 14 държави и много наблюдатели от различни страни по света. В дните от 8 до 12 април в Лондон по време на първия ромски конгрес звучи ромска реч на всички ромски диалекти. Ванко Руда, президент на конгреса, в своето встъпително слово казва: „Целта на този конгрес е да обедини Ромите и да издигне тяхното действие в рамките на целия свят; да доведе до еманципация според нашата собствена интуиция и идеали – да прогресира в подходящия за нас ритъм… Всичко, което ще направим, ще бъде маркирано от нашата собствена личност, това ще бъде АmaroRomano drom (нашият ромски път). Нашият народ трябва да планира и организира дейността си на локално, национално и интернационално равнище. Нашите проблеми навсякъде са eдни и същи: ние трябва да си служим с наши собствени модели за образование, да поддържаме и развиваме нашата ромска култура, да издигнем нов динамизъм в нашите общности и да изковем бъдещето си в съответствие с нашия бит и нашите вярвания. Достатъчно дълго време сме оставали пасивни и аз вярвам, че ние можем да успеем – започвайки още от днес”.
Първият световен конгрес отхвърля термините Джипси, Цигани, Житан, Хитанос, Ченгене, Гифти, общо около 100. В повечето случаи тези термини носят негативни нюанси или директно са свързани с имената на бандитски скитащи групи – вагабундените, килингиросите и други. Делегатите на конгреса приемат единствено термина РОМИ и обявяват датата 8 април за Международен ден на ромите, който по препоръка на делегатите е включен в календара на ООН. Изборът на датата никак не е случаен. На този ден се отдава почит и на загиналите роми по време на Втората световна война.
Един от лозунгите резюмира конгреса: “Ромският народ има правото да търси своя собствен път към прогреса ОПРЕ РРОМА /”Горе Роми, Събудете се”.

Символите на ромския флаг:
· Синята лента представлява небето, безкрайността и свободата. Олицетворява Рая за ромите.
· Зелената лента олицетворява земята и плодородието, пасищата и растежа.
· Червено колелото с 16 спици съдържа в себе си: знак за движение и напредък; с червения цвят е почетена кръвта на тези от ромите, които са загинали; още един символ – огъня, без който не могат по време на своите пътешествия.
Колелото с 16 спици краси ромският флаг и напомня на колелата на vardo* или каруците послужили като дом за скитащите ромски семейства за повече от сто години.
Колелото с 16 спици в древна Индия (на санскрит) се е наричало “чакра” (съдба) То присъства в ромското знаме, за да напомня за индийския произход на ромите и дългия път, който са извървели от Индия до Европа.
Вторият конгрес се провежда от 8 до 11 април 1978 г. в Женева. На конгреса присъстват 60 делегати и 60 ноблюдатели от 26 страни. Програмата, която приемат участниците във форума, включва признаването на спецификата на ромската култура, борба срещу асимилацията на общността, опити за стандартизиране на ромския език.
Третият конгрес се провежда от 16 до 21 май 1981 г. в гр. Гьотинген. Броят на делегатите е около 300 роми от 22 страни.
За първи път ромите от бившия социалистически лагер са представени официално на Четвъртия световен конгрес, който се провежда в Сероцк край Варшава от 8 до 11 април 1990 година. Тогавашния председател Саид Балич отстъпва мястото си на лидер. За председател на Световната ромска организация е избран социолога Райко Джурич, университетски преподавател в Белград.